21.2 C
New York
Monday, September 26, 2022

Buy now

spot_img

Синдикатот за први мај нема да слави туку ќе протестира за што покачувањето им го изеде инфлацијата

Синдикатот за првомајските празници нема да слави туку искрено ќе протестира, бидејќи работниците за слава немаат пари. Инфлацијата го срамни со земја задоволството од новата минимална плата, изјави денес претседателот на ССМ Дарко Димовски.

Според димовски мора итно да има линеарно покачување од 2.806 денари за сите вработени бидејќи зголемените животни трошоци и инфлацијата силно се здружени.

Во овие големи предизвици за достоинствен живот потребно е единство и одлучност која што работниците треба да ја покажат утре и задутре. Од тука Димовски ги повика сите на закажаните протести.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,504FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles