16.6 C
New York
Saturday, September 24, 2022

Buy now

spot_img

Ако  задолжувањето  продолжи вака,  сегашните  ке им ја потрошат иднината на новите  генерации.   Што за ова мислат експертите а што граганите? 

Нерационалното трошење и задолжување  ке ги казни идните генерации. Ова во економијата е познато како  интергенерациски  концепт кој се случува во сите земји каде  задолженоста е  преголема и ги надминува можностите  оние кои се задолжиле и да се раздолжат.

Енормното  генерациско задолжување  нема оправдување  кога парите се позајмени за плати, пензии и други нерационални трошоци  но речиси секоја   гарнитура на власт  го прави истото. Што за ова мислат граганите?

Поради ова, државата мора да води сметка за оправданоста  на задолжувањето, смета професорот Арсов.

Буџетот на  државата поголем не бил  никогаш  досега  но пари исто така  не недостасувале никогаш повеке во последните 20 години. Едноставно,  пари бараат сите   а  во исто време банките излегоа со  податок кој збунува. Граганите  во нив чуваат  цели 5 милијарди евра што е     исто така повеке од било кога досега.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles