16.6 C
New York
Saturday, September 24, 2022

Buy now

spot_img

Србија/Косово: Шолц: Србија и Косово да ги обноват разговорите

Германскиот канцелар Олаф Шолц вчера ги повика Косово и Србија да бидат конструктивни во процесот на рестартирање на разговорите за нормализација и ја повтори својата желба сите земји од Западен Балкан да станат членки на Европската унија. Шолц одржа одвоени разговори во Берлин со косовскиот премиер Албин Курти и со српскиот претседател Александар Вучиќ во обид да се надмине ќор-сокакот во разговорите за нормализација кои се замрзнати од минатото лето.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles