7.5 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Природа и здравје –Лук и мед за подобро здравје

Лукот е една од основните намирници во кујната од која не само вкусни јадења, можат да се подготват и корисни народни лекови.

Еден од многуте кои ги препорачува народната медицина е смеса од лук и мед.

Потребни состојки: 1 шолја пчелин, органски мед и 10 чешниња лук.

Постапка: cомелете го излупениот лук во блендер. Ставете го во тегла и додајте го медот. Затворете ја теглата и оставете ја на ладно место една седмица.

Конcyмирајте го лекот секој ден по една лажица на празен стомак во текот на седум дена. Потоа, направете пауза од една седмица, па повторете.

Придобивки од лекот: ја подобрува циркулацијата на кpвта, го регулира кpвниот притисок, го намалува нивото на лошиот холестерол, ги намалува воспаленијата, го зајакнува имунитетот, ја yблажува кашлицата и го лекува телото од нacтинки и гpипови. Додека го користите овој лек, се препорачува да одбегнувате мacна храна, шеќер и бpза храна.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,595FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles