13 C
New York
Wednesday, September 28, 2022

Buy now

spot_img

Саботни ветеринарни совети – Крлежи – опасност за домашните миленици

Крлежите се вистинска опасност по здравјето на домашните миленици,особено во овој период од пролетта кога, тие се повеќе во природа отколку во затворен простор. За препознавањето на симптомите кај животните нападнати од крлежи, во рамките на контактната емисија Песна или проблем на Тв Стар, говореше директорот на штипската Ветеринарна клиника, др Крсте Митев.

Доколку сопственикот забележи крлежи на домашниот миленик, да не го вади сам, предупредува Митев.

Советот на ветеринарите е, задолжителен детален преглед на животното по секоја прошетка во природа. Ова е најефикасната превентива за навремено негово третирање против крлежи, кои знаат да направат и проблем на човековото здравје.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles