13 C
New York
Wednesday, September 28, 2022

Buy now

spot_img

Во Штип одбележан Денот на победа над фашизмот

Денес во Штип се одбележа 9-ти мај ,,Денот на победата на фашизмот“.

По повод 77 години од победата над фашизмот и 72 години од Денот на Европа, пригодна свеченост денеска се одржа и во Делчево . Пијанец во Втората светска војна во борбата против фашизмот дало стотина жртви. Во нивна чест во центарот на Делчево е подигнат монументален споменик на кој се испишани нивните имиња, како и пораката „Сонцељубиви, зар без вас ќе бевме она што сме, не смрт без слобода, не без Македонија“.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles