16.6 C
New York
Saturday, September 24, 2022

Buy now

spot_img

Кризата  покажува се поголема сила. 25 000 работници се уште не зеле плата за март.

Кризата и растот на минималната плата на 18.000 денари стануваат се поголем терет  и  поголем  за компаниите. Секој месец  бројот на формите кои неможат  да ги исплатат платите е се поголем  а  март е последната кулминација.

Секоја седма фирма во земјава не исплатила плата за март или речиси околу 11.000  работодавачи  во земјава имаат неподесени и неприфатени МПИН пресметки  за   25.085 работници , велат  од  Управата за јавни приходи.

Од УЈП веќе доставиле опомени до нив, ќе  чекаат до 13 мај, по  што  ке им бидат блокирани сметките  и ќе  биде  извршена  присилна наплата.

Фирмите кои не исплатиле плата на вработените се од најразлични дејности , навдуваат ид УЈП  но претежно се   ресторани и објекти за подготовка на храна,  трговија на мало претежно со храна, пијалоци и тутун, транспортни фирми, фризерски и салони за разубавување и  адвокати.

 Како на ова ке реагираат од Синдикатот?

Стопанството  има реални проблеми и  реални е финансиската  кондиција да падне. Не сите фирми можат да ги издржат новите услови на работа, вели Ангел Димитров од Организацијата а работодавачи.

Според економистите,  доцнењето на платие на толкав број работници воопшто не е добро. На подолг перипд, тоа  е лоша тенденција.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles