17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Ќе се воведуваат потрошувачки блок тарифи за струјата најави регулаторот  Марко Бислимовски

Блок тарифи за потррошувачка на струката најави денеска претседателот на Регулатрорната комисија за енергетика, Марко Бислимовски. Во напорите да се надминат проблемите со големата потрошувачка и високите цени на струјата, во тек се измени на тарифниот систем.

Македонија ќе биде прва земја во регионот која ќе примени вакви блок тарифи само за скапа струја.

Најголемо влијаниие во оформувањето на цената на струјата ќе има нејизната загуба во дистрибутивната мрежа,објасни Бислимовски.Додека не ги изготват конечните пресметки, нема лицитирање со нова цена на струјата,посочи првиот регулатор.Во Македонија евидентирани се 660 илјади домаќинства кои трошат до 100 киловат часови месечно или тоа е 21,49 проценти од вкупната потрошувачка на струјата.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,787FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles