11.2 C
New York
Saturday, September 24, 2022

Buy now

spot_img

Природа и здравје – млеко како прва помош при изгореници од сонце

Кога станува збор за изгорениците од сонце, важи изреката: „Подобро е да се спречи, отколку да се лечи“. Но, кога веќе ќе се случи – народната медицина има решение и за ова.

Облоги со млеко можат да помогнат.

Во сад измешајте половина чаша млеко и 2 чаши вода, а додајте и неколку коцки мраз. Натопете една газа во течноста и поставете ја на изгорената кожа.

 Маснотијата од млекото ќе помогне за омекнување на кожата, мразот ќе помогне за ладење, а ваквите облоги ја намалуваат и болката и потребата за чешање.

Предупредување:

Ако имате меури на кожата, покачена телесна температура, вртоглавица или силна главоболка, консултирајте се со лекар и не експериментирајте со домашни лекови, особено не со деца.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,498FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles