1 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Синуситис – Заболување на носната шуплина

Синусит е воспалување на носната шуплина. Најчести причини се висрусна, бактериска, гливична инфекција,но и алергиите знаат да бидат основата за негова појава.

При лекувањето, лекарите се среќаваат со два типа на синусити, хронички и акутни.

Рентгенската слика и магнетната резонанца на глава ја даваат најпрецизната дијагностика за појава на синуситот. Не постои дел од годината кога нивната појава е најчеста.Тоа значи,во секој период од истата можат да бидат проблем по здравјето на човекот.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles