1 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Невреме во регионот. Земјоделците од Новоселани пријавуваат штети

Краткотрајно , но силно невреме направи огромни штети на земјоделските посеви и лозја во Новоселани, село во општина Чешиново Облешево. Тамошните земјоделци тврдат дека вакво спојување на небото и земјата досега не виделе, а штетите се најголеми кај оризовите насади и овошките.

Од утринава , земјодлеци од ова село  помош веќе побарале и од Општината.

Во изминатите денови, Регионот но и цела држава се зафатени од  поројни врнежи од дожд и силни ветрови, а штети има во неколку општини и тие главно се на однесени покриви, поплавени на подрумски простории и земјодлески површини.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles