1 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Кочани нема слух за соработка. Пари за пензинорески дом ке добие кога ке го промени планот,

Општина Кочани нема слух за соработка со Минситерството за труд и социјала кога е во прашање изградбата на Домот за стари лица и негово етапно ширење, изјави денес во Штип министрката Јованка Трнчовска.

За Тренчовска ова е огромен капацитет и тој во моментов е непотребна инвестиција. Поради ова, таа потенцира.

Овој услов од Кочани нема да биде прифатен и оттаму уште еднаш потврдија дека Домот за стари лица тие ке го градат порано ии подоцна но со капацитет од 150 легла.

Инаку. веке подолг период сместувањето во старечките домови е проблем поради недостатот на место. Активен заесега е само Домот во Берово а се гради и во Пробиштип. Во Штип , поради нерешена техничка докуменатција со години полуизграден е објкт во кој се инвестирани над половина милион евра.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles