1 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Голема криза е , но пари за плати и пензии ќе има, тврди минситерката Тренчевска

И во услови на голема криза пари за плати и пензии ке има , изјави министерката за труд и социјала Јованка Тренчевска.

„Граѓаните да бидат спокојни, пари ќе има и за исплата на пензии и за плати. Средства за исплата на пензии, плати и надоместоците за социјална и детска заштита, се предвидени во Буџетот .

Во однос на можнистите за зголемување на пензиите Тречевска изјави дека со здруженијата на пензионери веќе е разговарано и за зголемување на минималната пензија, за што ќе се отвори социјален дијалог и ќе се креира најиздржаното решение.

Пензионерите ги добија септемвриските пензии, зголемени за 6.8% и согласно новата методологија, усогласување на пензиите ќе има два пати во годината, септември и март. Целта на ваквото решение е воспоставување на систем за постојан раст на пензиите, нагласува Тренчевска.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles