2.6 C
New York
Monday, February 6, 2023

Buy now

spot_img

Внимателно со големите температурни разлики. На удар се хронично болните

Големите разлики помеѓу минималната и днева температура лоше се одразуваат врз здравјато на луѓето. Темературните амплитуди кои можат да достигнат разлика од над 10 степени, ги погодуваат сите, но на нив, особено се изложени хронично болните пацинти со астма, срцеви проблеми и дијабетичари . Кај нив, симптомите на нетплеранција се најмногу присутни.

Од овие причини, за одржување на состојбата и намалување на ризикот од компликации, неопходни се придржувања кон здрави навики и редовни контроли.

Освен температурните разлики, голем ризик за хронично болните во овој период се и вирусите на грип и корона, поради што лекарите советуваат вакцинација.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,701FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles