8.6 C
New York
Monday, February 6, 2023

Buy now

spot_img

Природа и здравје – Народен лек за подобар имунитет

Големите температурни осцилации и тоа како влијаат на нашата здравствена состојба, а згора на се почнува и сезоната на настинки и грипови. Сега е вистинскиот момент да го зајакнеме нашиот имунитет, а народната медицина нуди многу рецепти кои ќе ни го овозможат тоа на природен начин.

Потребни состојки: 800 мл јаболкова киселина, ¼ шолја ситно исечкан лук, ¼ шолја ситно исечкан кромид, 2 лути пиперчиња, ¼ шолја рендан ѓумбир, 2 лажици рендан рен, 2 лажици куркума и 2 чајни лажички ситно мелен црн пипер.

Сите состојки освен оцетот исечкајте ги, промешајте во сад или изблендајте ги. Ставете ја смесата во стаклена тегла или големо стаклено шише со широко грло.

Прелијте со оцет и добро измешајте. Затворете го садот и промешајте. Оставете на некое поладно место да отстои 7-10 дена. Повремено кога ќе се сетите промешајте. Потоа процедете ја смесата за да ја одвоите само течноста. Добро исцедете ја целата течност од остатокот.

Се консумира 2-3 пати на ден по една супена лажица. Вака приготвениот природен супер лек можете да го користите за сите видови настинки, воспаленија, грип, болки, зголемена температура, восплени мускули и сл, а може да се користи и превентивно за општо здравје.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,702FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles