8.6 C
New York
Monday, February 6, 2023

Buy now

spot_img

Менопауза – Предизвикувач на остеопороза кај жените

Ретко помеѓу граѓаните е познато, посебно кај жените, дека менопаузата е еден од предизвикувачите на остеопороза. Освен тоа, се појавуваат и други промени во функцијата на организмот.

Во превенција за остеопорозата постои радиолошка метода.

Менопауза кај жените е период, кога ќе се помине 50 тата година од животот. Во организмот на жената престанува репродуктивниот процес. Предвесник на тоа се чувствување на тегоби, како на пример, таканаречените ладни и топли бранови.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,702FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles