8.6 C
New York
Monday, February 6, 2023

Buy now

spot_img

Жителите од Блатец најавуваат протести и блокади. Концесионер на реката на Блатешница сака да гради хидроцентрала

Жителите од Виничкото село Блатец ке организираат протести бокади доколку на нивната река Блатешница започне изградна на хидроцентрала за за која тие досега не слушнале.

Блатешница е нашиот живот зашто од неа пиеме вода и ги наводнуваме и нивите. Ќе ги прекинеме сите активности за изградба на електроцентрала која повеке ке ни земе отоколку што некому ке му даде бидејки капацитет за производство на струја е најмногу за педесетина домаќинства. За возврат, селото ќе остане без вода за пиење и за наводнување. Порад Затоа цело село ќе се бори да си ја зачува водата која живот ни значи“, изјави претставникот на Месната заедница Блатец, Баже Анакиевски за СКМД.

Во одбрана на селаните е и градоначалникот на Општина Виница, која веќе издала забрана за  градежни рокови.

Според информациите , инвеститор и концесионер на хидроцетарлата е фирма од Штип која подоцна правото го пренела на фирма од Кочнаи.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,702FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles