15.9 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Денес е Варвара –  денот „се вари“ на лето

Денес е ден посветен на маченичката Варвара, еден од поголемите христијански празници од зимскиот циклус. Света Варвара пострадала во 306 година, а нејзините чудотворни мошти почиваат во Киев. Таа се смета за заштитничка на жените и децата, особено од болести.

Празникот на Светата великомаченица Варвара народот најчесто го поврзува со заварување,  варење и сл. Во народните сфаќања Варвара се поврзува со преминот од есен во зима. Се верува дека од Св.Варвара до Св.Игнатиј Богоносец денот се „крева“, се зголемува колку иглен врв; дека на Св.Варвара денот и ноќта се еднакви или дека Сонцето се врти кон летото.

На овој ден, обичај е да се вари пченка, за здравје и бериќет и се јаде посипана со шеќер.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles