20.2 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Природа и Здравје – Лековитоста на киселата зелка

Лековитоста на киселата зелка ја надминува лековитоста на многу познати билки. 100 гр кисела зелка содржи дури 20 мг Витамин Ц, витамин А, фолна киселина, магнезиум, фосфор, калциум, калиум, натриум и протеини.

Одличен извор на витаминот Б12, затоа се препорачува на вегетаријанци и вегани.

Тоа што ја прави киселата зелка различна од сировата се пробиотичните сировини.  Киселата зелка е оригинална ферментирана храна богата со пробиотични култури, но многу е важна за дисбалансот на цревната флора , особено по терапија со антибиотик или хемотерапија.

Киселата зелка го забрзува заздравувањето на рани , а делува и кај реума и воспаление на вените.  Локално може да се користи за ублажување на чешањето од различни алергиски воспаленија , мали изгореници, убоди од инсекти, особено пчела или оса.

На погоденото место ставете ја облогата и завиткајте со завој или газа.  Ако имате главоболка , на челото ставете лист кисела зелка , луѓето кои консумираат многу кисела зелка се посилни и поотпорни на болести.

Поради тоа киселата зелка особено се препорачува за постари лица , лица со слаб имунитет и деца.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles