20.2 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Брегалничката Епархија ќе погребува по старо

Нама промени во начинот на погребување во Брегалничката Епархија. Ова го појаснија од Епархијата откако архиепискотот г.г. Стефан, го прифати барањето на Скопската епархија за одлагање на верските обреди пи погреби на Св. Никола, Божик и велигден, но и за некои викенди.

Досега во Епархијата немаме добиено никаков официјален документ  за промена на начинот на погребување. Доколку таков документ добиеме, верниците ќе бидат навремено известени, појаснуваат од Епархијата.

Инаку, од оваа година,  поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан ги забранил црковните погреби за време на празнувањето на Свети Никола. Починатите од сабота, недела и од понеделник ќе се погребуваат со црковните обреди во вторник, верниците ќе треба да ги одложат погребите и за време на Божиќ и Велигден.

Измените се однесуваат за Скопската епархија, а од управата на Градските гробишта „Бутел“ појаснуваат дека забраната се однесува на верските обреди поврзани со погребите, а не и на самиот чин на погребување. Доколку некој реши, погреб може да се организира, вклучително со изложување на починатиот во капела, но нема да има свештеник.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles