21.7 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

21,5 милион евра треба Македонија да и исплати на грчката компнаија Елпет, пресуди арбитражниот суд во Париз

21, 5 милиони евра од бараните 42,4 грчката компанија Елпет треба да наплати од Македонија, по ресуда на Арбитражниот суд во Париз, потврди денес владиниот советник за енергетика Виктор Андонов.

Одлуката е донесена поради неисполнети ибврски на Македонија врз основа на договор со Окта од 1999 година за откуп на најмалку 500 000 тони мазут годишно, објасни Андонов.

Во однос на производствениот билансот на струја од домашно производство, Андонов изнесе дека тој е подобар за 26%.

Со ова производство, изјави владиниот советник, целосно се задоволени потребите на домакинствата и малите потрошувачи .

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles