21.7 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Владата ќе го прошири опфатот на граѓани за енергетска помош

За три пати е зголемен буџетот наменет за поддршка на граѓаните за плаќање на сметките за струја , но и за инвестиции во обновливи извори на енергија .

Вкупно за овие две програми, од Министерството з аекономија, наредната година ќе бидат потрошени 3,2 милиони евра.

Проширување има и во програмата за поддршка на инвестиции со кои се зголемува енергетската ефинаксност на објектите или се инвестира во обновливи извори на енергија.

За првпат оваа година , ќе се субвенционираат приклучоци за снабдување со гас, онаму каде што има можност и изградена мрежа за тоа, а ќе се поддршат и инвестиции во фотоволтаици.

Вкупниот буџет на Министерството за економија догодина ќе изнесува 19 мил евра . истиот, според образлагачите се темели на развојни програми со развојни мерки чија цел е во оваа економска енергетска криза да овозможат поддршка за граѓаните како и одржливост и конкурентност на компаниите.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles