15.9 C
New York
Friday, September 29, 2023

Buy now

spot_img

До крајот на неделава ќе се знае новата цена на струјата.  Доколку се прифатат сите барања на компаниите, можно е покачување до 4 % без ДДВ

До крајот на неделава ќе се знае новата цена на струјата. Сите компании веќе ги доставиле пресметките до Регулаторната комисија за енергетика која истите треба да ги разгледа и да ја формира цената.

Доколку се прифатат сите барања на компаниите, можно е покачување на струјата до 4 % без ДДВ, појасни Бислимовски.

Иако првично беше најавена можност за корекција во вториот и третиот тарифен модел, Од Регулаторна информираат дека промени во терифните модели и во евтината струја нема да има.

Од друга страна, не постои можност да с евоведат тарифни модели и за малите потрошувачи.

Инаку, во изминатата недела, повеќе владини министри како и самиот премиер, неколку пати истакнаа дека драстично покачување на цената на електричната енергија , како и ценовни шокови за граѓаните ќе нема.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,874FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles