20.2 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

За празниците – подалеку од петардите. Краткотрајно задоволство може да доведе до траен инвалидитет

За празниците – подалеку од петардите. Краткотрајно задоволство може да доведе до сериоозни последици, па дури и траен инвалидитет.

Први на удар се дланките кои директно страдаат од експлозивот во петардите.

Уште поголеми последици, петардите оставаат на очите, и тоа дури и ако сте оддалечени од местото кад епука петардата.

Од страна на СВР – Штип, работат на подигање на превенцијата, но и откривање на нелегална продажба на пиротехнички мерки, но и потсетуваат и предупредуваат.

Злоупотребата на петарди, освен за здравјето е ризична и за паричникот. Казните се движат од 200 до 500 евра за употреба, додека за продажбата и тргување  со нив канзите се затворски и тоа од три до 10 години.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles