11.5 C
New York
Wednesday, September 27, 2023

Buy now

spot_img

 Рекордни откупни цени и рекордно производство на тутун се случија годинава, изјави министерот Николовски

Рекордни откупни цени и рекордно производство на тутун се случија годинава, изјави министерот за земјоделие Љупчо Николовски на деншната средба со тутунопроизводитлите и купувачите.

Вредноста на откупениот тутун е 5,8 милијарди денари а речиси 98% од парите се исплатени, потенцираше Николовски.

За претставниците на тутунопроизводитлите, цените и субвенциите биле добар новогодишен подарок.

Годинава, според Николовски, тутун има 1453 хекатри повеке а склулни догори вкупно има 29.500.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,873FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles