14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Сопствениците на ниви во Караорман, утре ќе го блокираат патот кон Штип, поради ископувањето на песокот, инспекторите грчат рамења за проблемот.

Жителите на село Караорман денеска повторно излегоа на протест поради ископувањето на песок од Брегалница кое за нив и нивните земјишта може да биде фатално. За утре најавија блокада на патот од Караорман за Штип.

Инспекторите кои овде извршиле увид грчат рамења, велат жителите на Караорман.

За овдешните жители неправди има повеќе.

Од пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ и денес беа подршка на жителите од Караорман, а на надлежните органи им порачаа да работат според законот.

Причина плус за протестот е стравот на овдешните жители од носење на нивните земјишта кое пред неколку години се случи токму поради искпување на песокот од Брегалница.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles