15.5 C
New York
Saturday, September 30, 2023

Buy now

spot_img

За првпат по еднаипол деценија општина Пробиштип во новата буџетска година влегува без долгови

За првпат по еднаипол деценија, општина Пробиштип во новата буџетска  година влегува без „подјаден“ буџет , односно без долгови. Сето она што како товар со години и тежеше на општината, конечно е оставено во минатото.

Со долг од над три милиони евра, таложен со години наназад, општина Пробиштип беше најзадолжената општина во Регионот. Тоа беше причина за неможност да се планираат целосно развојните проекти, но и да се креира буџетот на општината според потребите, поради обврските за враќање на долговите.

Минатата година, општина Пробиштип ја заврши со респектабилна реализација на буџетот од 89,5 %, а за наредната година има буџет од 173 милиони денари.  Од нив, дури 90 милиони се наменети за капитални инвестиции.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,875FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles