21.7 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

На местото од некогашниот штипски Диспанзер ќе се градат Студентски дом и станбени згради

Атрактивната локација на местото од некогашниот диспанзер во Штип,и понатаму ќе остане во сопственост на УГД, потврди Ректорот Дејан Мираковски.Причина за ова е фактот што во Штип има околу 9000 студенти од кои повеќе од илјада имаат проблем со сместувањето. Затоа е во план изградба на студентски дом.

Сепак,помегу Универзитеот и општината има разговори, оваа локација да се искористи двонаменски, односно, таму освен студентски дом да се изгради и стамбен комплекс, за што општината е директно заинтересирана.

Инаку,денеска Рекотор и градоначалникот потпишаа Меморандум за соработка, која ќе се реализира во повеќе области.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles