15.9 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Регулаторна ја намали цената на струјата за мали потрошувачи за 20 %. За намалување на цените на производите, граѓаните ќе почекаат

Регуаторната комисија за енергетика вчера ја намали цената на струјата за малите и средни претпријатија за околу 20 %, но за намалување на цените на производите , граѓаните ќе почекаат. Според владиниот советник за енергетика, Виктор Андонов првите ефекти би требало да се почувствуваат во февруари.

Доколку цените и покрај намалениот трошок за струја не се намалуваат или намалувањето е незначително, тогаш на сила стапуваат други мерки.

Преходно, Владата обезбеди повластена цена на струјата и за големите компании за 95 евра за мегаватчас, и предвиде  намалување на цените за 7-10 % од декември.

Дел од производите, веќе се продаваат со намалени цени, но според многумина, намалувањето не е според очекувањата.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles