11.5 C
New York
Wednesday, September 27, 2023

Buy now

spot_img

Во Звегор се подготвува сурова

Една од најпознатите традиционални манифестации Звегорската сурова е во полн ек на подготовки, изјави овогодишниот кум.

И годинава сурова ќе биде надоврзување на традицијата која значи.

Исто како и до сега новиот кум ќе биде избран на вековниот начин.

Суроварската традиција е вековна на овие простори, но најблиску до нејзината изворна форма таа се почитува во Делчевски Звегор.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,873FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles