15.9 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

На Детското одделени во КБ Штип очекувата уште нови пациенти

На Детското одделение во КБ Штип очекуваат уште нови пациенти, бидејќи бранот на вироза е во експанзија. Добра страна во целиот проблем е што децата се на распуст , па бројот на заболени ќе биде помал отколку што е реалниот ризик, објасни раководителот на Детското одделение Луиза Донева.

Во моментов има зголемен број на пациенти, главно дечиња од школска возраст кои се хопситализирани со симптоми на грип.

Поради опасноста од ширење на заразата, лекарите при појава на првите симптоми препорачуваат.

Инаку, заклучно со последната недела од минатата година, на територијата на цела Држава се регистрирани 440 случаи на грип, главно тип А.

Во општините од источниот регион, најголем број на пациенти со потврдена инфлуенца има во Пробиштип.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles