15.9 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Штип е невообичаено загаден, тврди професророт Дејан Мираковски.

Штип е со невообичаено загаден воздух овие денови , тврди универзитетскиот професор Дејан Мираковски. Најзагаден ден бил вчера со 171 микрограм ПМ честички, додека утринава 108 микрограми ПМ честички. Ова, според Мираковски се должи на релативно тивкото време, наспроти тоа што градот важи за еден од најчистите во државата поради честото струење на возухот.

Какви се таканаречените субстендирани честички и колку се опасни по човековото здарвје.

Нема таканаречени црни точки на најзагаденост на воздухот во градот, сметра Мираковски. Ова се должи на хомогенизацијата од загадуваќите, пред се оџаците.

Мираковски е оптимист, дека ваквата релативноп ретка атмосферска појава во Штип нема да биде со долг временски период. Согласно најавите на синоптичарите, набргу се очекува промена на временската состојба и повторна појава на познатиот штипски ветер.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles