15.9 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Дејвид Гир во Делчево. Се делеа социјално-прехранбени пакети

Социјално-прхранбени пакети по повод Божикните празници денес се делеа во Делчево. Организатори на акцијата беа ЕУ и организацијата Банка за храна.

Во време кога светот и овој регон се соочуваат со недостаток на храна, дури 40% од произведената храна се фрла или се користи нерационално па оттука, добро е тоа што ЕУ се придружи на организацијата Банка за храна, изјави евро пратеникот на ЕУ во Макеонија Дејвид Гир.

Една од клучните улоги во денешната акција има и Организацијата Банка за храна и невладината организација РЦЗ.

Во изминатиот период, општина Делчево, РЦЗ и Банката за храна имаа неколку заеднилки големи и успешни акции за помагање со храна што нив ги прави мегу најактивните и најдобро рганизираните во оваа насока.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles