15.9 C
New York
Friday, September 29, 2023

Buy now

spot_img

Газдите повторно скусија од работниците

Газдите повцторно скусија од работниците и во најголем дел им исплатиле помала сума  за К 15 од предвидените со закон. Анкетата што ја спроведе порталот Работник,  покажува дека повторно имало работодавачи кои воопшто не им исплатиле К-15 на своите вработени.

Во одредени фирми, најчесто приватни агенции за обезбедување им биле исплатени само 100 денари К-15.

66,87 % од испитаниците истакнале дека им била исплатена помала сума од предвидената,  а 33,13 % одговориле  дека работодавачите исплатените пари им ги барале назад.

Ова за Синдикатот е крајно неприфатливо и класичен пример за кршење на работничките права.

Поради ова, од ССМ советуваат.

Инаку, висината на регресот познбат како К 15 која лани требаше да им биде исплатена на работниците изнесуваше 12,740 денари.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,874FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles