15.9 C
New York
Friday, September 29, 2023

Buy now

spot_img

Лани инфлација од 14,2 %

Трошоците на животот во 2022 година, во однос на 2021, забележале пораст од 14.2 %, а цените на мало од 12.6 %, соопшти денеска Државниот завод за статистика. Најголем пораст има кај цените на храната и транспортот за 20 односно 19 %, комуналии 13, а здравствените услуги и лековите поскапеле за 4 %.

Во декември 2022, пак, во споредба со претходниот месец, трошоците на животот се намалиле за 0.2, а цените на мало се зголемиле за 0.7%.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,874FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles