20.2 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Владата не може да влијае на сите цени, изјави министерот за економија Крешник Бектеши

Владата не може да влијае на сите цени, изјави министерот за економија Крешник Бектеши. Според него, се уште се преземаат мерки за помош на компаниите и намалување на цените, но тоа не може да овозможи драстичен пад на сите цени во маркетите.

Во однос на моменталната состојба со цените, Бектеши истакна дека досега преземаните мерки ги дале очекуваните резултати.

Иако, Државниот завод за статистика пресмета инфлација од над 14 %, Бектеши истакна дека инфлацијата е пресметувана во споредба со цени кои биле замрзнати , а не со реални пазарни цени, поради што е и толку висока.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles