15.9 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Германија и станува економски непријател на Македонија

Германија има голем економски придонес на Балканот, но со последната објава дека планира да земе околу 50.000 неквалификувани работници, таа станува економски непријател на тој регион, оценува бизнисменот Горан Рафајловски.

Германија во овој момент е најголем непријател на цел Балкан. Од една страна дава средства, помага и тн., но е сериозен непријател со објавата дека ќе земе неквалификувана работна сила од 50 илјади луѓе од Балканот. И уште 50 илјади поинакви да отидат или да изгубиме 5 години по 150 илјади луѓе, само во Германија, ќе одат и на друго место…ако изгубиме околу 1,5 милиони од работоспособниот дел на Балканот, ние повеќе ќе немаме економија“, изјави Рафајловски.

Овој потег на економоската супер силе воопшто не е добра вест за нашата економија која и така веке долго страда за работна рака.

Економската размена со Германија е најголема и таа изнесува 4,7 милјарди  евра годишно, што ова аевропска држава ја прави прв трговски партнер на Македонија. Германија особено е важна за текстилниот сектор бидејки речиси 80% работата стигнува оттаму.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles