11.5 C
New York
Wednesday, September 27, 2023

Buy now

spot_img

Државни олеснувања за децата со попреченост

Државата со олеснувања за децата со попреченост. По неколку измени на клучни закони скои се олеснуваат прашање од делот на социјалата, образованието и здравстената заштита, од денес се воведувата и олеснување во начинот на функционалната попреченост.

Главна задача на надлежните стручни тела е систематски да ги собираат достапните информации за детето и да применуваат процедури за мерење на функционирањето и на неговата основна здравствена состојба.

Дополнително треба да се подигне и степенот на инклузивност на националниот образовен систем.

Сево ова треба да се обезбеди со Правилникот за функционална проценка на деца и млади со попреченост кој беше потпишан денес.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,873FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles