11.5 C
New York
Wednesday, September 27, 2023

Buy now

spot_img

Хрватска: Законски регулирана работата од дома

Заради усогласување на работните, семејните и личните потреби работниците во Хрватска од почетокот на оваа година ќе можат да бараат измена во договорот работа од дома со цел заштита на здравјето, инвалидитет, бременост или обврски кон децата се до наполнети 8 години возраст или за да помогна тна некој член од семејството кој е болен. Со новиот акт е реулирано во случај на епидемија, земјотрес или поплави работодавецот може да му одобри на некој вработен да работи од дома најдолго на период од 30 дена.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,873FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles