15.9 C
New York
Saturday, September 30, 2023

Buy now

spot_img

Младоженци ќе скокаат по Светиот Крст во Пробиштип

Пробиштип со уникатна традиција за Богојавление. По чесниот крст, со генерации наназад скокаат младоженците кои минатата година , меѓу две Богојавленија стапиле во брак. Ова е тредиција стара колку и скокањето по Крстот во овој крај и се негува до ден денешен.

Шанса да го фатат крстот им се дава и на други жители на оваа општина. Сите тие, своето учество во манифестацијата, задолжително треба да го пријават во црквите во Пробиштип и Злетово.

Чесниот Крст  во Злетово со почеток во 7:30 часот ќе се фрла на местото викано „Пешка“ и во Пробиштип со почеток во 11:00 часот на Аква паркот.

Во мегу време 25 штипјани досега се пријавиле да скокаат по СДветиот крст, на две места во Штип.

20 тина момчиња засега на списокот за скокање по Светиот крст се пријавиле во Кочани.

Во Штип чинот на факање на Светиот крст започнува во 10 часот во Ново Село и час подоцна на камениот мост кај градинката Астибо.Во Кочани терминот е закажан за 12 часот. Присуството на митрополитот г. Иларион е најавено за Штип и Кочани.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,875FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles