21.7 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

За 100 долари плата во Македонија работници доаѓаат од Филипините, Бангладеш, Турција и Албанија

Недостатокот и огромниот одлив на работна рака Македонија ќе го компензира со увоз на работници од Турција, Албанија, но и некои азиски земји, потврдуваат од организацијата на работодавачи.

Според Димитров работниците од овие земји се докажани како вредни, а сегашните плати во Македонија на нив ќе им овозможат заработувачка.

Планираниот увоз на работници ќе ја смени сликата, а работната конкуренција ќе се изостри. Дали ова нешто ќе промени во синдикалните односи.

Увозот на работна сила треба да започне од пролет, а претходно заинтересираните компании треба да достават податоци каков профил на работници им требаат, по што во соработка со тамошните агенции за вработување тие со регулиран статус би дошле во Македонија.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles