15.5 C
New York
Saturday, September 30, 2023

Buy now

spot_img

Зошто секоја куќа  од утре треба да има Света вода?

Утре е Големото осветување и Крштевањето на  Господ во реката  Јордан. Овој чин се извршува на Богојавление и се верува дека водата има таинствена, исцелителска и заштитничка мок. Оттука, православието  вели дека  секја кука треба да има  Света вода.

Откако ке се однесе дома, многу верници не знаат како и каде треба да се чува Водата и како да се користи нејзината мок?

За мокта на Светата вoда  зборувал  уште Свети Јован Златоуст

Светата богојавленска вода со години останува свежа,чиста и пријатна,како во тој момент да е наполнета од некој жив извор.Какво чудо на Божјата благодат, кое и денес може да го види!

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,875FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles