20.2 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

СОНК не го прифака Предлогот законот за плати во Јавниот сектор. Повикува на негово повлекување.

Советот на СОНК не го орифака Предлог законот за пати во Јавниот сектор и наогаат дека тој е прптив уставен, против закнски, дискриминатрски и против интересите на членството.

Спорни моменти според Синдикатот има повеке а тоа се методлогијата за утврдување на работните места ,вредноста на бодот, коефицинетот за корекција на плати, можнстите и условите за штрајк но и други одредби.

Сепак, најважното што на СОНК никкао не му оди во прилог е предложената нова методологија за пресметка на плати.

Поради ова, СОНК до предлагачот на Нацрт верзијата , Министертсвото за информатичко општество и администрација апелира.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles