14.7 C
New York
Tuesday, September 26, 2023

Buy now

spot_img

Топла, сушна, а годинава и вегетација започната најрано откако се памети

Никогаш порано вегетацијата не била активна во јануари, како оваа година. Бадемовото цветање кое најрано сме го виделе во февруари, сега го има во средината на јануари.

Освен за овоштарита, ова не е добро ниту  за житата.

Кулминација на се’ се и најмалите досега во овој период врнежи. Во земјата нема доволно влага, а акумулациите се полупразни.

Што може да се очекува од годината која претстои.

Неповолните временски услови ги намалуваат шансите за поголемо домашно производство, па извесно е дека и годинава ќе бидеме зависни од увоз на поголеми количини од очекуваното.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,871FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles