15.5 C
New York
Saturday, September 30, 2023

Buy now

spot_img

Градоначалниците на ВМРО ДПМНЕ не смеат да вработуваат партиски, изјави претседателот Мицковски

Градоначалниците на ВМРО ДПМНЕ не смеат да врабтуваат исклучиво партиски, а притоа квалитетот на кандидатите да биде ставен во втор план. Јавно изјавувам дека тоа не смее да се случи, изјави денес претседателот Хростијан Мицковски.

Освен градоначалниците сега, Мицковски тврди дека Мерит системот како фактор за вработување ќе биде клучен и доколку партијата дојде на власт.

Проблемот со партиските вработувања се смета за една од најгоемите причини поради кои младите си заминуваат од земјата. Дури 8 д 10 млади се убедени дека вработувањата одат по партиски терк и од овие прилини не гкдаат перспектива за остабување во земјата.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,875FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles