15.9 C
New York
Friday, September 29, 2023

Buy now

spot_img

Зелен сок избор за одличен појадок на дијабетичарите

Светските проценки велат дека 463 милиони луѓе на возраст од 20 до 79 години живеат со дијабетес. Дијабетесот се нарекува глобална епидемија затоа што бројот на погодени луѓе во светот се искачува на нивоа што биле незамисливи пред само неколку децении. Постојат неколку причини за овој феномен, а најзначајна е промената во животниот стил обележана со поголем внес на калорична храна и намалена физичка активност. Луѓето кои страдаат од дијабетес често избегнуваат сокови затоа што содржат многу шеќер. Но, има еден сок што може да биде од голема помош за секој што има проблеми со контролирање на нивото на шеќер во крвта. За најдобри резултати, овој зелен сок најдобро се консумира рано наутро. Состојки за сокот се зелено јаболко, краставица, лимон, кељ, зелена зелка, целер, спанаќ, цвекло, лук, домат, ѓумбир и тиква. Изберете четири до шест состојки по ваш избор, ставете ги во блендер и измешајте во густ зелен сок. Сокот е одличен извор на витамини А, Ц и К и железо. Го намалува ризикот од хипертензија, срцеви заболувања и сите видови на дијабетес. Го зајакнува вашиот имунолошки систем и го зголемува нивото на енергија. Тоа помага во детоксикација на организмот и ја прочистува крвта. Го зголемува нивото на енергија и ја подобрува брзината на метаболизмот, што пак го намалува ризикот од дијабетес и ја подобрува работата на сите органи на телото.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,874FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles