21.7 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Климатските промени за кратко ќе ги убијат лозјата и црешите во регионот

Драматичните климатски промени во континуиран стрес ги ставаат традиционалните земјоделско обоштарски култури во регионот. Први на ударот кои за нив веројатно ќе биде погубен се лозјата и црешите, смета земјоделскиот експерт Васко Златковски.

Според Златковски сега е точно време кога земјоделците треба да се пренасочат и преориентираат на култури кои имаат перспектива со новите температурни состојби.

Климатските промени се повеќе од очигледни, но прашање е колку земјоделкците кај нас нив ќе ги сфатат сериозно и ќе бидат подготвени да ги прифатат сугестиите на експертите кои цврсто се убедени дека преориентирање на сегашното земјоделско производство мора да има.

Од година во година приносите кај житото, лозјата и други култури се се помали, а нивното одржување бара се поголеми трошоци.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles