21.7 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Оризот станува стратешка култура, а по 14 февруари исплата на сите обврски  кон оризарите

Оризот на чекор да стане стратешка кулрура и дел од стоковите резерви на државата, откако на последната владина седница беше донесена одлука за промена на Законот за стокови резреви:

Целта на промената е да се опфати оризот како производ од исклучително значење и да се создадат услови за негово чување како стоковни резерви, во вид на оризова арпа“, соопшти Владата по седницата.

Освен ова, оризарите добиле и информација дека од 14. девруари целосно ќе бидат исплатени обврските за т.н. дополнителни три денари помош, а до крајот на февруари, на нивните сметки треба да легнат и парите за субвенции.

Оваа инфоремација ги одложи најавените протести на оризопроизводителите кои сега имаат нов рок до кога ветеното го очекуваат.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles