20.2 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Нема крај сечата на шума во блиската околина на Штип

Нема крај сечата на шума во блиската околина на Штип. Гледачи секојдневно реагираат на злосторството кое темелно се спроведува од дрвокрадците , но засега во помош на природата не застанува никој.

Аргументи за бескрупулозните кражби , гледачи ни доставија и денес  од кои се гледа со каква леснотија и слобода крадците ги ништат белите дробови на природата.

Што за ова велат  од шумската полиција:

„ Контроли на терен се врат редовно и се преземаат сите мерки за намалување на дивата сеча на шуми. Сепак, на терен се соочуваме со организирани групи, а нам ни недостига струен кадар, пред се шумски чувари, возила и инспектори. Во државата има  14 шумарски инспектори, како и шест возила за на терен. А, тие се далеку од доволни за да се следи целата територија“, информираат од Инспекторатот за шумарство.

Според податоците на еколошките здруженија, нелегалната продажба на нелегално исечени  дрва изнесува околу 20-30 % од планираниот годишен сечив етат на шумите со кои стопанисува ЈП Национални шуми.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles