20.2 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Карбинци со опција да ги одземе неизградените индустриски парцели

Општина Карбинци може да им ги одземе веќе купените парцели на сопствениците во Индустриската зона, затоа што ги пробиле сите рокови за градба. Од околу 13 потенцијални инвестирори, само 30% имаат  извадено одобрение за градба или се во фаза на градење.

Останатите, веќа добиле опомени од Општината з аплаќање на казнени поени, поради непочитување на договорот и условите за градба.

Доколу и по три испратени опомени, реакција од инвеститорите нема, тогаш следува одземање на плацевите.

Просторот е предвиден за лесна и незагадувачка индустрија. Општината лани асфалтираше две улици во оваа индустриска зона, изградени се тротоари, како и атмосферска канализација. Во реализација на проектот беа инвестирани девет милиони денари од буџетот на Општина Карбинци.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles